Majitelka franšízy Partners Banky: Ačkoliv mám větší zodpovědnost, cítím se svobodněji

Po téměř dvaceti letech na manažerských pozicích v korporátech se Alena Burešová rozhodla změnit směr a vrhla se do světa podnikání. Dnes jako majitelka franšízy Partners Banky v Rakovníku přináší klientům komplexní finanční službu. V rozhovoru mluví o své profesní cestě, začátcích v byznysu, rodině i o tom, jak to všechno dohromady funguje.

Vydáno: 27. 12. 2024
Kategorie: Můj byznys
Zdroj: PartnersNews

Než jste začala podnikat v Partners, měla jste toho profesně dost za sebou a dalo by se říct, že vám nic nechybělo.

Máte pravdu. Hned po vysoké jsem nastoupila na manažerskou pozici do firmy Procter & Gamble, kde jsem na různých postech působila patnáct let. Dostala jsem také pracovní příležitost odcestovat na rok do Ameriky. Neváhala jsem. Můj manžel mě naštěstí plně podpořil, dal výpověď v práci, sbalili jsme děti a vyrazili. V Louisianě jsem měla na starost oddělení výroby pracích kapslí se sto padesáti zaměstnanci. Vzpomínám na to ráda, ale bylo to hodně náročný, cítila jsem se pracovně pod tlakem, do toho děti školou povinné, které nemluvily anglicky. Američané jsou ale v otázce integrace hodně vstřícní a nápomocní. Rychle jsme zapadli. Velkou výhodou bylo, že manžel mohl pracovat z domova. Často zajišťoval logistiku dětí, učil se s nimi, trávili spolu odpoledne, když já byla v práci. Mise byla nakonec úspěšná, protože se povedlo zlepšit výsledky oddělení. Poté jsem ještě několik let pracovala v automotive korporátu ve Valeu, což bylo také fajn.

Proč jste se tedy rozhodla pro změnu?

Nemohu říct, že bych byla nespokojená, ale podvědomě jsem věděla, že v korporátu nechci zůstat až do důchodu. Tam jste pouhým článkem ve stroji, já si přála, aby po mně něco zůstalo. Tyto myšlenky se mi vkrádaly už během mateřské, jen jsem nikdy nevymyslela, co bych dělala, aby to bylo dost atraktivní a dávalo to smysl i z finančního hlediska. Pak ten impuls přišel od bývalého kolegy, který mi představil skupinu Partners a jejich finanční službu. Úplně mě to nadchlo. Říkala jsem si, že bych to zvládla, že je to skvělý třeba právě pro lidi z korporátního prostředí, kteří chtějí mít finance pod kontrolou, akorát na to nemají čas.

Alena Burešová

Téměř 20 let působila v mezinárodních společnostech na manažerských pozicích – nejprve v Procter & Gamble, později ve Valeu. V roce 2023 si pod značkou Partners otevřela finanční franšízu Partners Market v Rakovníku. Ta se na jaře 2024 s příchodem Partners Banky rebrandovala na bankovní pobočku.

Takže jste rozjela byznys ve financích.

Tak rychle to nešlo. Při práci ve Valeu, kde jsem pracovala 10–12 hodin denně, jsem se paralelně zaškolovala v Partners. Chtěla jsem si to držet jako koníček. Hrozně mě to bavilo, líbila se mi zdejší energie a atmosféra. Začala jsem se starat o první klienty a těšilo mě, že jim můžu pomoct. V Partners si můžete vybrat, kudy se bude ubírat vaše kariéra. Já se po roce rozhodla otevřít vlastní bankovní a poradenskou pobočku v Rakovníku a opustit své stávající zaměstnání. To bylo na začátku roku 2022.

Vnímala jste z pohledu ženy nějaké překážky?

Myslím, že ženy čelí hlavně svým vlastním myšlenkám a pochybnostem. Obecně mají hodně naloženo, a pokud máte děti, tak vás role matky může trochu brzdit. Trápí vás, že chcete být více s dětmi, nebo vám naopak starost o děti neumožňuje dělat práci naplno. V určitém období je prostě těžší nalézt ten správný balanc mezi prací a rodinou. Mně v tomto pomohlo nastavit si pravidla. Na druhou stranu, každý má jinou výchozí situaci, a ne všechny ženy si to mohou dovolit. Já měla štěstí a velkou oporu, ale bojovala jsem s tím také.

Pokud jde o nějaké nerovnosti či předsudky, tak to se mi naštěstí vyhnulo. Nesetkala jsem se s tím ani v předešlých zaměstnáních, tam naopak hodně dbali na diverzifikaci. Já s muži pracuji ráda a je vždy fajn ten tým namixovat, protože každý má svou energii, dovednosti, v nichž vyniká, což podle mě vede ke zdravému pracovnímu ovzduší.

Proč jste zvolila zrovna franšízu?

Přijde mi to hodně blízké tomu, co jsem vždy dělala s rozdílem, že se jedná o můj vlastní byznys. Je to více reálné. Já za vše přebírám zodpovědnost, vedu tým, který si sama vybírám, motivuji je, pracuji s nimi, řeším náklady a zároveň pomáháme klientům. Ačkoliv mám větší zodpovědnost, paradoxně se cítím svobodněji.

Ještě stále zníte nadšeně. Rozjezd tedy žádné komplikace neprovázely?

Komplikacemi bych to nenazvala. Já měla v mnoha věcech výhodu. Zaprvé jsem vystudovala ekonomku, tak si ledacos umím spočítat, muž mě plně podporoval, a to i finančně – mohla jsem využít společné peníze. Současně jsem během toho předešlého roku v Partners pochopila vnitřní systémy, splnila jsem potřebné zkoušky k finančnímu poradenství. Klíčové tedy bylo najít lidi, protože na nich to stojí. A i v tom jsem měla štěstí, protože jsem k sobě hned od začátku měla dvě slečny v roli finančních koncipientek. Jedna z nich mi zůstala doteď. Na druhou stranu se samozřejmě zcela vydáte z peněz a ten příjem je nejistý, což je stresující.

Partners letos spustili banku. Změnilo se pro vás něco?

Určitě, všichni jsme se na banku těšili. Když máte takové zázemí, dodá to vašemu podnikání na důvěryhodnosti. Původně jsme byli takzvaný Partners Market a lidé mnohdy nevěděli, co si pod tím představit. S bankovní pobočkou už je ta představa jasnější. Lidé nás začali vnímat i skrze televizní reklamu, dostali jsme se více do povědomí.

S bankou došlo k uzavření pomyslného kruhu, i co se týče produktů. Když teď děláme realizaci finančního plánu, tak je skvělý, že lze všechno dotáhnout do konce na místě. Klient od nás odchází a nemá už žádný domácí úkol. Má podepsané smlouvy, nastavené trvalé příkazy a nemusí na nic myslet.

Jak vlastně fungujete – může k vám přijít kdokoliv z ulice?

Přesně tak, pobočka je otevřená pro lidi „zvenku“, kteří dostanou třeba impuls od přátel, uvidí reklamu v televizi a přijdou v rámci otevírací doby. Samozřejmě je možné domluvit se i individuálně. Máme hlavně své stálé klienty, s nimiž se setkáváme na servisních schůzkách. Všem bez rozdílu poskytujeme stejný rozsah služeb včetně hypoték, investic či pojištění jako naši samostatní finanční poradci. Jsme prostě bankovní pobočka, ale s tou výhodou, že spolupracujeme s mnoha dalšími institucemi. Můžeme tak udělat srovnání napříč finančním trhem a veškeré produkty i celá portfolia vybrat opravdu na základě potřeb klientů.

Jak vypadají vaše plány do budoucna?

Určitě chci rozšířit svůj tým obchodníků, dále se vzdělávat a pobočku stabilizovat. V tuto chvíli jsme stále na začátku, takže dělám i obchod. To ovšem není na škodu, protože jsem díky tomu neustále v obraze a můžu jít příkladem lidem v týmu. Do budoucna se vůbec nebráním otevření nějakých dalších poboček v okolních městech.

Máte vy osobně nějaký oblíbený produkt z portfolia banky?

Určitě balíček účtů pro rodinu, kdy mají například manželé, matka s dcerou nebo partneři k dispozici jak společný účet, kde jsou oba majitelé, tak každý svůj vlastní, do něhož si vzájemně nevidí. Společný účet může sloužit třeba na trvalé příkazy, kam oba posílají peníze. Pokud by se pak přihodilo něco vážného, má ten druhý přístup k penězům, má přehled o trvalých platbách a podobně. To je v těžkých chvílích velká výhoda. Sdílené účty sice existují, ale vlastní ho vždy pouze jeden z páru, ten druhý je disponent. V reálu tedy může s účtem nakládat, ale pokud majitel zamře, účet je pozastaven.

Součástí je také klasický spořicí učet, sdílený spořicí účet pro dva, a hlavně dětský účet s vlastní kartou a aplikací, která dětem i dospívajícím pomáhá s finanční gramotností. Dítě se učí spořit na vysněné cíle, platit kartou, může od vás dostávat úkoly za odměny. To vše pod rodičovským dohledem.

Zdroj: heroine.cz